Funkcjonujący obecnie na terenie Parku św. Kingi w Wieliczce, przy tężni solankowej, innowacyjny plac zabaw, łączący w sobie elementy tradycyjnych atrakcji dla dzieci oraz funkcje parku doświadczeń, cieszy się ogromną popularnością wśród lokalnej społeczności i przyjezdnych. Tylko w ciągu ostatniego weekendu skorzystało z niego co najmniej 6500 ludzi. To wyjątkowe miejsce dedykowane najmłodszym powstało dzięki zaangażowaniu i funduszom Kopalni Soli Wieliczka, które zainwestowała w ten projekt kwotę 2,6 miliona złotych.

Nowo powstały plac zabaw, stanowiący część kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego razem z tężnią solankową, zlokalizowany jest na zielonym obszarze pomiędzy warzelnią a parkingiem. Zajmuje powierzchnię ponad 17 arów. Na tym przestrzennym terenie znajdują się nie tylko klasyczne atrakcje takie jak huśtawki, trampoliny, piaskownica czy tyrolka, ale i również atrakcje wodne jak koło wodne, różnego rodzaju zapory i pompy, kaskada a także inne elementy, takie jak bryła imitująca solną skałę. Te dodatkowe atrakcje nawiązują do bogatej, górniczej historii Wieliczki.

Proces budowy tego pierwszego wodnego placu zabaw zlokalizowanego w pobliżu Krakowa rozpoczął się w połowie 2023 roku. Łączny koszt tego projektu wyniósł 2,613 miliona złotych, a fundusze na jego realizację pochodziły z Kopalni Soli. Odwiedzający mają możliwość skorzystania z nowo otwartego placu zabaw po zakupie biletu na wejście do tężni solankowej, którego cena wynosi 7 złotych od osoby. Dla mieszkańców gminy Wieliczka cena ta została obniżona do 2 złotych za osobę. Natomiast dla dzieci w wieku do czterech lat wejście jest bezpłatne.