Zapowiada się ciężki okres dla mieszkańców Wieliczki. W najbliższych dniach ruszy przebudowa ulicy Reformackiej. Przez około 10 miesięcy mieszkańcy będą narażeni na bardzo duże utrudnienia w komunikacji i ruchu miejskim. Przebudowa ulicy będzie kosztowała ponad 3,2 mln złotych. Część inwestycji sfinansuje Fundusz Dróg Samorządowych, pozostałą kwotę zapłaci gmina Wieliczka.

Ulica Reformacka jest głównym łącznikiem w centrum Wieliczki, Łączy ulice Narutowicza, Kosiby i Piłsudzkiego z Drogą Krajową 94. Droga jest gęsto zabudowana, bardzo wąska, bez chodnika, dlatego ruch po niej stanowi wyzwanie. Jakiekolwiek roboty uliczne na tej ulicy wiążą się z korkami i licznymi objazdami. Utrudniania dla mieszkańców i kierowców są nieuniknione.

Władze miasta nie są pewne, czy uda im się zorganizować odpowiednie objazdy i uniknąć zamknięcia ulicy Reformackiej. Póki co tworzony jest plan zastępczej organizacji ruchu, za który odpowiada m.in. Piotr Krupa, wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji.

Przebudowa ulicy zakłada kompleksowe prace – poszerzenie jezdni (obecnie ma 3,5 m, radni zaplanowali 5,5 m), wybudowanie chodnika, unowocześnienie skrzyżowań oraz wzmocnienie przydrożnych terenów. Dodatkowo zaplanowali lepsze oświetlenie ulicy, przebudowanie zjazdów i infrastruktury podziemnej oraz budowę kanału deszczowego i technicznego.

Koniec przebudowy ulicy Reformackiej ma nastąpić w czerwcu 2022 roku.