Święta, jak co roku, minęły w szaleńczym tempie. Powoli zbliżamy się do święta Trzech Króli i czasu, w którym ozdoby świąteczne ponownie wrócą do szaf i piwnic. Osoby, które zdecydowały się na żywą choinkę, muszą teraz coś z nią zrobić. Na szczęście pomysłów jest mnóstwo!

Żal wyrzucać na śmietnik

Żywą choinkę po świętach można wynieść na śmietnik, gdzie zostanie potraktowana jako klasyczny odpad komunalny. Takie rozwiązanie warto jednak wybrać w ostateczności, ponieważ żywe drzewko to zasób, którego nie warto w ten sposób marnować.

W najlepszej sytuacji są właściciele domów i pieców, gdzie można starą choinkę po prostu spalić. Ogrodnicy zwracają uwagę, że popiół z drzewka świątecznego to cenny nawóz, którym warto posypać posiadane rośliny. Stare drzewko choinkowe można również zanieść na kompost, by tam z czasem zamieniło się w nawóz.

Powyższe sposoby niestety nie sprawdzą się u osób mieszkających w blokach lub kamienicach. To jednak nie koniec korzystnych dla środowiska rozwiązań! Mieszkańcy bloków także nie muszą wyrzucać choinki na śmietnik.

Zawieź choinkę do ZOO lub oddaj w ramach zbiórki odpadów zielonych

Drzewka iglaste to przysmak dla wielu zwierząt, między innymi dla kóz. Zdarza się, że stare choinki są chętnie przyjmowane przez lokalne ogrody zoologiczne. Warto zadzwonić do miejskiego ZOO i zapytać, czy taki przysmak byłby przydatny.

Drzewko można również przenieść z doniczki i posadzić w ziemi, by dalej sobie rosło. Przyznajcie sami, że takie rozwiązanie może stanowić świetną kontynuację radosnego ducha świąt Bożego Narodzenia. A jeśli nie masz gdzie zasadzić drzewka, sprawdź, czy w Twojej okolicy nie ma osób, które przygarnęłyby poświąteczną choinkę. Ogłoszenia znajdziesz w sieci, wystarczy przejrzeć Facebooka!

Ostatecznie starą choinkę można odwieźć do punktu odpadów zielonych. W tym przypadku choinka nie trafi na wysypisku jako odpad komunalny, a zostanie wykorzystana w sposób korzystny dla środowiska. W pewien sposób zyska drugie życie w formie nawozu lub pożywienia dla zwierząt.