Do niecodziennego odkrycia doszło podczas spaceru jednego z mieszkańców Jawczyc, leżących w gminie Biskupice. W trakcie przechadzki po pobliskim obszarze leśnym napotkał na niewybuchy datowane na czas trwania II wojny światowej. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, którzy zabezpieczyli pociski i oczekiwali na przybycie saperów.

Przedstawiciele policji nie omieszkają przypomnieć o konieczności zachowania ostrożności w przypadku natrafienia na tego typu znaleziska. Podkreślają przy tym, że nie wolno dotykać ani próbować przenosić znalezionych niewybuchów. Wydarzenie miało miejsce we wtorek, 17 października 2023 roku. Około godziny siódmej rano dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce otrzymał informację od mieszkańca Jawczyc o potencjalnych niewybuchach znalezionych podczas porannego spaceru.

Policjanci, którzy udali się na miejsce zgłoszenia, stwierdzili, że informacja jest prawdziwa. Natknęli się na cztery skorodowane pociski, które najprawdopodobniej pochodzą z okresu II wojny światowej. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zabezpieczyli znalezione niewybuchy do przybycia specjalistycznej grupy saperów – relacjonuje Anna Zięcik, reprezentująca Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.