Pawła Nowaka, prezesa Kopalni Soli w Wieliczce, oraz Macieja Kowalcze, zastępcę prezesa, powołanych na te stanowiska przez PiS, odwołano ze stanowisk. Taką decyzję podjęto podczas posiedzenia Rady Nadzorczej (RN) spółki, które odbyło się 27 marca. Ta decyzja, obowiązująca od 2 kwietnia 2024 roku, jest tylko początkiem serii zmian personalnych planowanych w kopalni. Przewiduje się dalsze roszady kadrowe w najbliższym czasie.

Rada Nadzorcza podjęła również decyzję o tymczasowym delegowaniu do pracy w zarządzie kopalni dwóch członków RN: Zbigniewa Engela i Roberta Sadowskiego. Natomiast nowe osoby na czele Kopalni Soli będą wyłonione w drodze konkursu, który ma zostać ogłoszony wkrótce.

Zmiany personalne w Wielickiej Kopalni Soli rozpoczęły się już w połowie marca. Ministerstwo Aktywów Państwowych, będące właścicielem spółki, podjęło decyzję o odwołaniu trzech członków Rady Nadzorczej – Jarosława Czuby, Grzegorza Barszcza i Marcina Zaborniaka. Na ich miejsce powołano Roberta Sadowskiego, Bartłomieja Kocurka i Zbigniewa Engela. To posunięcie pozwoliło Ministerstwu zdobyć większość w RN kopalni, co otworzyło drogę do podejmowania decyzji.