Na Nowym Świecie w Wieliczce było niebezpiecznie od lat. Wąska ulica jest pozbawiona chodnika, a ruch samochodowy wzrastał z roku na rok. Coś trzeba było z tym zrobić, zwłaszcza że mieszkańcy regularnie zgłaszali ten fragment miasta jako szczególnie niebezpieczny i uciążliwy. W związku z tym tydzień temu ulica na Nowym Świecie oficjalnie stała się drogą jednokierunkową. Niestety zmiana nie rozwiązała problemów, a jedynie dołożyła nowe. Miejmy nadzieję, że tylko czasowo.

Kierowcy nie stosują się do nowych przepisów

Po latach regularnego prowadzenia swoich czterech kółek przerzucamy się na tryb automatycznej jazdy. W przypadku dróg, po których stale się poruszamy, przestajemy zwracać uwagę na znaki, kierując się wyłącznie pamięcią. Tak jest w przypadku ulicy Nowy Świat w Wieliczce. Nowe znaki pozostają niezauważone przez wielu kierowców, co prowadzi do wielu niebezpiecznych i irytujących sytuacji. Kierowcy trąbią na siebie, kłócą się i tracą wszystkie nerwy na przejażdżce przez felerny odcinek miasta. Mnóstwo pracy mają również policjanci, którzy nieustannie są wzywani na interwencje właśnie na Nowy Świat.

Sypią się mandaty za wykroczenia

W ciągu zaledwie kilku dni od przemianowania ulicy Nowy Świat na jednokierunkową policjanci wręczyli około 40 mandatów dla kierowców, którzy nie dostosowali się do nowych zasad. Mandaty mogą wynosić od 20 do 5000 zł. Trzeba również liczyć się z punktami karnymi. Warto więc nauczyć się nowych znaków i jeździć zgodnie z przepisami. Zwyczajnie szkoda pieniędzy! Oczywiście nie możemy także zapomnieć o bezpieczeństwie — swoim i innych. Wspólnymi siłami możemy odmienić postrzeganie niefortunnie zorganizowanej ulicy w Wieliczce. Miejmy nadzieję, że wkrótce kierowcy przyzwyczają się do zmian i na drodze zrobi się w końcu bezpieczniej. Na razie zalecamy maksymalną ostrożność. W najgorszej sytuacji są niestety piesi, którzy są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na wąskiej drodze bez chodnika.