W dniach od 16 do 18 października 2024 roku, Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego wspólnie z Kopalnią Soli Wieliczka S.A przeprowadziło XXVIII Międzynarodowe Sympozjum Solne „Quo Vadis Sal”. Konferencja skupiała się na znaczeniu soli dla Polski i Europy w obliczu kryzysu geopolitycznego.
Międzynarodowe Sympozjum Solne składało się z szeregu tematów. Te obejmowały między innymi „Bezpieczeństwo energetyczne i sól – magazyny kawernowe węglowodorów”, „Zielona energia – magazyny wodoru i powietrza w złożach soli”, „Sól i energetyka jądrowa: bezpieczne składowiska odpadów”, „Sole potasowo-magnezowe – potencjał krajowy i globalny”, „Tradycyjne i nowoczesne metody badania złóż soli”, „Ryzyko geologiczne, środowiskowe i górnicze przy wydobyciu soli” oraz „Podziemne kopalnie soli jako świadectwo tradycji górnictwa solnego w Polsce i na świecie”.
Sympozjum zostało oficjalnie otwarte przez Pana Mariana Leśnego, Prezesa Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA oraz Pana Jacka Wachowiaka, Prezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Górnictwa Solnego. Członkami tego stowarzyszenia są pracownicy przedsiębiorstw górniczych, uniwersytetów, instytucji państwowych, ośrodków naukowo-badawczych zajmujących się badaniem, wydobyciem i zarządzaniem złóż soli. Organizacja dąży do promowania górnictwa solnego w Polsce poprzez działania takie jak przemawianie w istotnych sprawach dotyczących tej branży, integracja osób związanych z tą dziedziną i popularyzacja wiedzy i osiągnięć naukowych związanych z górnictwem solnym.
Podczas tegorocznego sympozjum obecni byli prezesi polskich kopalń soli, a także wiele osób praktykujących i naukowców z Polski, Ukrainy, Australii, Kanady, Niemiec oraz Bośni i Hercegowiny. Goście mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz wysłuchania interesujących referatów. Mieli również możliwość uczestniczenia w wycieczkach terenowych po kopalni soli w Wieliczce.
Dwaj pracownicy kopalni w Wieliczce, Agnieszka Wolańska, Mariusz Kot i Wojciech Jakubiak, przygotowali i zaprezentowali referat na temat „Górnicze tradycje kulturowym dziedzictwem ludzkości”. Natomiast Elżbieta Włodarczyk-Żurek oraz Rafał Zadak (MŻKW) przedstawili referat pt. „Mokra eksploatacja w Kopalni Soli „Wieliczka” – inwentaryzacja dostępnych wyrobisk”.