7 grudnia, w czwartek, odbyło się niezwykłe wydarzenie o charakterze społecznym. W słynnej Kopalni Soli „Wieliczka” – miejscu pełnym zabytków – zorganizowano zbiórkę krwi. To za sprawą działaczy z MK NSZZ „Solidarność”, którzy zainicjowali to działanie przy współpracy z kopalnią.

Akcja nosząca tytuł „Podaruj krew, podaruj życie”, która tym razem miała swoje miejsce w urokliwej komorze Jana Haluszki na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”, zaowocowała rekordową ilością zgromadzonego materiału. Zgłosiło się do niej aż 139 osób chcących oddać krew, a ich łączny dar wynosił ponad 62 litry tego cennego płynu.

Na wszystkich osób czekać miał Święty Mikołaj, który przybył ze słodkimi niespodziankami aż 135 metrów pod ziemię. Krew oddawali nie tylko mieszkańcy powiatu wielickiego, ale także służby mundurowe i górnicy. Wśród darczyńców znaleźli się zarówno ci, którzy regularnie oddają ten cenny dar, jak i ci, którzy zdecydowali się na ten krok po raz pierwszy. Każda z tych osób otrzymała specjalny posiłek regeneracyjny oraz bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej jako podziękowanie za ich hojność.

„Podaruj krew, podaruj życie” to akcja, która jest przeprowadzana w Kopalni Soli „Wieliczka” bez przerwy od 2016 roku. Organizowana jest dwa razy w roku – w lipcu i grudniu. Dzięki niej udało się już zebrać ponad 860 litrów tego nieocenionego płynu.