Rozpoczął się remont torów w Krakowie, w związku z czym nastąpi zmiana w rozkładzie pociągów. Pociągi nie będą kursować z Krakowa do Wieliczki od 29 sierpnia 2021 roku. Zmiana rozkładu będzie obowiązywała do 6 listopada 2021 roku.

Utrudnienia dla mieszkańców Wieliczki potrwają trochę krócej. Wstrzymanie pociągów na trasie Kraków Główny – Wieliczka Rynek następni w terminie od 15 października do 15 listopada 2021 roku.

Powodem utrudnień w dużej mierze jest przebudowa stacji Kraków Bieżanów, przez co zamknięta będzie linia kolejowa nr 109, która dojeżdża do Wieliczki.

Oczywiście Koleje Małopolskie planują wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej na trasach dotkniętych utrudnieniami. Wprowadzone zostaną dwa typy kursów autobusowych – standardowe oraz szybkie, bezpośrednie z Wieliczki do Krakowa Głównego. Kursy standardowe obejmą wyjazdy autobusów przez wszystkie stacje i przystanki co 30 minut przez cały dzień. Natomiast kursy szybkie będą dodatkowymi kursami w szczytach przewozowych, czyli w godzinach 6:00-9:00 oraz 15:00-19:00, co 10 minut.

To nie koniec zmian i utrudnień. 2 września przebudowie zostanie poddana sieć trakcyjna na trasie Słomniki-Miechów. W związku z tym czeka nas zamknięcie jednego z torów, ograniczenia prędkości jazdy pociągów oraz zmniejszenie przepustowości i prędkości pociągów jeżdżących zamykaną trasą. Również na tym odcinku PKP uruchomi zastępczą komunikację autobusową, o czym poinformowali przedstawiciele Kolei Małopolskich.