Bieg Żupny 2023, druga edycja tego sportowego wydarzenia, odbędzie się na terenie kopalni soli w Wieliczce oraz w parku św. Kingi przy tężni solankowej, 5 sierpnia. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Tres Companeros, Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Powiat wielicki. Wyścig zaplanowany jest do przeprowadzenia w okolicach szybów Mikołaja Daniłowicza oraz św. Kingi.

Trasa biegu przebiega przez alejki parkowe oraz wokół zabytkowych budynków kopalni. Dzięki łatwości trasy oraz różnorodnym kategoriom, każdy chętny ma możliwość udziału w tym wydarzeniu sportowym. Możliwość zapisów trwa do 4 sierpnia lub do momentu wyczerpania dostępnych miejsc.

Zeszłoroczna inauguracja biegu cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników. W związku z tym, w tym roku organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę o dodatkowe kategorie (biegi na dystansach 100 m, 200 m i 500 m) dostosowane do różnych grup wiekowych. Pomysł ten ma zachęcić do udziału nie tylko poszczególne osoby, ale również grupy znajomych czy całe rodziny.

Organizowany Bieg Żupny to doskonała propozycja na rodzinne spędzenie sierpniowego popołudnia i wieczoru. Dodatkowo, dla uczestników i kibiców przygotowane są liczne atrakcje. Między innymi koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, który odbędzie się przy szybie Daniłowicza. Natomiast najmłodszych uczestników ucieszy możliwość zabawy na dmuchanych zamkach (16:00-20:00) w Parku św. Kingi.