Dworzec w Wieliczce zyska nowe oblicze – trwają prace remontowo-wykończeniowe budynku. Główny punkt przesiadkowy dla komunikacji zbiorowej znajduje się przy parkingu miejskim na ul. Dembowskiego.

Do tej pory nie było w okolicy żadnego budynku, w którym mieszkańcy Wieliczki i przyjezdni mogli oczekiwać na autobusy komunikacji miejskiej lub pociągi. Punkt przesiadkowy obejmuje 4 linie autobusów kolejowych oraz 9 linii komunikacji miejskiej. Dodatkowo w tym miejscu możliwa jest podróż na trasie Wieliczka-Kraków. Niedaleko stoją również przystanki autobusów miejskich, którymi można dostać się choćby do Krakowa. Z uwagi na duży ruch, zainteresowanie społeczne oraz liczne problemy z przepływem ludzi, konieczna okazała się inwestycja w budowę dworca, który będzie stanowił punkt zbiorczy i umożliwi obsługę pasażerów.

Budowa dworca uzyskała finansowanie ze środków unijnych, głownie ze względu na projekt prowadzony od paru lat przez gminę i miasto Wieliczka. Projekt ma umożliwić mieszkańcom i przyjezdnym korzystanie z nowoczesnej komunikacji zbiorowej oraz infrastruktury w Wieliczce, odpowiednio dostosowanej do potrzeb. Priorytetem był budowa połączeń pomiędzy Krakowem a Wieliczką, dalej sukcesywnie uruchamiane będą kolejne połączenia oraz miejsca przesiadkowe.

Co ulegnie zmianie? Przede wszystkim zmieni się układ pomieszczeń dworca oraz zostanie wyposażona poczekalnia dla podróżujących do i z Wieliczki. Inwestycja ma na celu modernizację parkingu w taki sposób, by odpowiadał wymaganiom punktu odpowiedzialnego za transport zbiorowy. Wszelkie zmiany budynku dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych, matek z dziećmi i osób starszych. Dodatkowo zaplanowana jest tablica elektroniczna, informująca o nadchodzących połączeniach oraz liczne punkty usługowe. Planowo budynek ma mieć dwie kondygnacje, perony autobusowe z wiatami przystankowymi oraz tablicami informacyjnymi.

Modernizacja dworca zbliża się ku końcowi i niedługo już mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnych udogodnień.