Jan Krzysztof Duda, 23-letni arcymistrz szachowy z Wieliczki, triumfował w turnieju o Puchar Świata w Soczi, gdzie pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina. To ogromny sukces mieszkańca Wieliczki!

Jako pierwszy Polak zapisał się na kartach historii jako zwycięzca Pucharu Świata w szachach. Duda grał białymi pinkami, Siergiej Karjakin – czarnymi. Pojedynek zakończył się zwycięstwem Polaka w 30. posunięciach. Rywalizacja zakończyła się wynikiem 1,5:0,5 na korzyść polskiego zawodnika.

O Dudzie zrobiło się głośno, gdy pokonał w półfinale Magnusa Carlsena, obecnego Mistrza Świata w szachach.

Jak wyglądała droga Dudy do finału?

Polak pokonał kolejno takich graczy jak: Guillermo Vasquez (Paragwaj), Samuel Sevian (Stany Zjednoczone), Pouya Idani (Iran), Aleksandr Griszczuk (Rosja) Santosh Gujrathi Vidit (Indie) i oczywiści mistrza gobu, Magnusa Carlsena (Norwegia).

Wygrana w turnieju umożliwia rywalizację o tytuł mistrza świata (wśród ośmiu arcymistrzów globu) oraz wiąże się z gratyfikacją finansową w wysokości 110 tys. dolarów.

Puchar Świata odbywa się w cyklu dwuletnim od 2005 roku. W tym czasie zwyciężali: Lewon Aronian (Armenia), Gata Kamsky (USA), Boris Gelfand (Izrael), Peter Swidler (Rosja), Wladimir Kramnik (Rosja), Siergiej Karjakin (Rosja), Tejmur Radżabow (Azerbejdżan).

Styl Jana Krzysztofa Dudy można określić jako intuicyjny, kombinowany. Zwykle gwarantuje on wiele zwrotów akcji i brak nudy na planszy szachowej. Ten styl pomógł mu w wygranej choćby w 2018 roku w Sankt Petersburgu w szachach błyskawicznych.

Kariera wybitnego szachisty

Przygoda Dudy z szachami rozpoczęła się w wieku 5 lat. Pierwszy sukces zdobył w 2005 roku w Kołobrzegu, były to zawody o Puchar Polski Juniorów do 8 lat. W 2006 roku został dopisany do listy rankingowej FIDE. W latach 2007 i 2008 zdobył w Ustroniu tytuły mistrzowskie. Następnie został mistrzem kraju do 12 lat, w 2012 roku – mistrzem Polski w kategorii do 18 lat.

Równolegle zdobywał również tytuły międzynarodowe. W roku 2005 zdobył tytuł międzynarodowego mistrza Niemiec do lat 8. Reprezentował również Polskę w drużynowych mistrzostwach Europy, na olimpiadzie szachowej.

Najwyższy ranking w swojej karierze osiągnął w 2019 roku, gdy uzyskał 2758 punktów. Zapewniło mu to 1. miejsce w Polsce oraz 12. miejsce na liście Miedzynarodowej Federacji Szachowej. 10 października 2020 roku wygrał z Magnusem Carlsenem na turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger. Przerwał tym samym passę mistrza świata, liczącą 125 partii w stylu classic bez porażki.

Jan Krzysztof Duda został w 2016 roku odznaczony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi.