Krakowskie Pogotowie Ratunkowe doczekało się nowej bazy pod Wieliczką. Będą tu stacjonować zespoły medyczne i karetki. Ostatnio budowę odwiedził sam starosta Adam Kociołek. Wiemy, że budowa ma się zakończyć jeszcze w tym roku! Inwestycja ma powstać w pobliżu drogi krajowej 94 i wojewódzkiej 966.

Nowa siedziba pogotowia ratunkowego ma powstać w Wieliczce na ulicy Powstania Styczniowego. Obiekt oddany do użyty ratowników medycznych będzie miał 2 piętra, a w środku znajdą się liczne pomieszczenia — pomieszczenia techniczne, magazyny, socjal, archiwa z dokumentami, a nawet pomieszczenia telekomunikacyjne, administracyjne  i garaże dla karetek. W Garażu znajdą się 3 miejsca postojowe. Wyremontują również dojazd do siedziby, tak, aby był on maksymalnie komfortowy.

Całkowity koszt inwestycji i termin jej uruchomienia

Stworzenie nowej placówki dla ratownictwa medycznego stało się w ostatnim czasie priorytetem. Stan wcześniejszej bazy pozostawiał już wiele do życzenia. Budynek był już w beznadziejnym stanie, a umiejscowienie bazy ratunkowej wcale niczego nie ułatwiało. Nowe miejsce pozwoli także na zwiększenie liczby ambulansów. Do tej pory były to tylko 2 karetki.

Co ciekawe, cały plan zakładania stworzenie w tym miejscu kompleksowego Centrum Administracyjnego, gdzie będą stacjonować tylko ratownicy, ale także straż pożarna i policja. Jeśli chodzi o finanse przeznaczone na inwestycje, to nowa siedziba wyniesie budżet samorządów około 3,5 miliona złotych. Około 2,5 mln pójdzie na roboty budowlane. Koszta nowej siedziby ratowników medycznych zostały podzielono pomiędzy 3 jednostki:

  • z budżetu województwa małopolskiego — prawie 2,5 miliona złotych;
  • od samorządu powiatu wielickiego — 1 milion złotych;
  • Krakowskie Pogotowie Ratunkowe – 50 tysięcy złotych.

Data zakończenia prac i uruchomienia nowego obiektu planowana jest jeszcze na ten rok, a dokładniej na dzień 130. urodzin Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Głównym celem i inwestycji jest zwiększenie komfortu pracy ratowników, ale co najważniejsze, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.