Detektywi z Wieliczki i Niepołomic, wspomagani przez funkcjonariuszy z Krakowskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, zlokalizowali i zatrzymali cztery osoby, którym postawiono zarzuty oszustwa na terenie powiatu wielickiego. Grupę oszustów tworzyli trzej mężczyźni i jedna kobieta, którzy przy użyciu manipulacji wyrugowali od dwóch osób starszych wiekiem łącznie 40.000 złotych. Obecnie stoją przed sądem, gdzie za swoje czyny mogą otrzymać karę do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Nieuczciwe działania grupy oszustów miały miejsce pod koniec kwietnia na obszarze powiatu wielickiego. Wykorzystując powszechnie znany schemat oszustwa „na wnuczka”, doprowadzili do sytuacji, w której starsza kobieta przekazała im swoje oszczędności w wysokości 25.000 złotych. Sprytni oszuści wmówili kobiecie, że jej wnuk brał udział w wypadku samochodowym i potrzebne są pieniądze na kaucję, aby uniknąć aresztu. Tego samego dnia, korzystając z tej samej metody, wyłudzili od innej starszej kobiety dodatkowe 15.000 złotych.

Po zgłoszeniu incydentów przez poszkodowane osoby, policja niezwłocznie podjęła śledztwo. Początkowo skoncentrowali swoje wysiłki na dokładnej analizie zdarzeń i poszukiwaniu jakichkolwiek śladów – fizycznych bądź cyfrowych w sieci – które mogły zostawić za sobą oszuści. Te intensywne działania operacyjne szybko zaowocowały identyfikacją i lokalizacją pierwszego podejrzanego, a następnie jego współsprawców.