Kilka tygodni temu w Wieliczce odbyła się wyjątkowa wystawa przedstawiająca fotografie miasta sprzed 60 i 70 lat. Wystawę przygotowało Muzeum Żup Krakowskich. Wystawa spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Pracownicy muzeum chcą powiększyć kolekcję zdjęć prezentujących starą Wieliczkę.

Posiadacze starych zdjęć proszeni o kontakt

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele znaczy kilkadziesiąt lat rozwoju miasta. Wieliczka z lat 70. to zupełnie inne miejsce niż obecnie! Wielu przyznaje jednak, że miasto zachowało swój dawny urok. O tym, że Wieliczka zawsze była wyjątkowa, mogliśmy przekonać się dzięki niedawnej wystawie zdjęć w Muzeum Żup Krakowskich. Kolekcję kilkudziesięciu zdjęć przygotował jeden z pracowników muzeum.

Teraz to samo muzeum chce zająć się przygotowaniem kolejnej, być może większej wystawy, także związanej z Wieliczką. Stąd mieszkańcy Wieliczki są proszeni o pomoc. Osoby prywatne bardzo często pomagają w tworzeniu wyjątkowych ekspozycji w muzeach. Tym razem może być podobnie!

Tajemnica metamorfozy miasta

Jak podają pracownicy Muzeum Żup Krakowskich, dziś jedynie zdjęcia mogą odpowiedzieć na pytania, jak bardzo zmieniła się Wieliczka na przestrzeni dziesięcioleci. Muzeum ma nadzieję odtworzyć dawny obraz miasta i prosi mieszkańców o pomoc.

Zdjęcia mogą pochodzić z dowolnego okresu. Ważne, by przedstawiały Wieliczkę. Na ich podstawie eksperci postarają się odtworzyć dawne dzieje miasta i zaprezentować zmiany, jakie miały miejsce w przestrzeni miejskiej w czasie minionych dziesięcioleci. A zmieniło się wiele, co widać na podstawie dotychczas zgromadzonych zdjęć. Fajnie byłoby zobaczyć jeszcze więcej fotografii, ale tutaj potrzeba zjednoczenia sił.

Osoby chętne do przeszukania domowych zbiorów i podzielenia się z lokalnym muzeum swoimi pamiątkami, mogą zadzwonić pod numer telefonu: 12 289 16 27. Biorąc pod uwagę, jak dużą popularnością cieszy się dotychczasowa wystawa w Muzeum Żup Krakowskich, można spodziewać się dużego odzewu mieszkańców.