Kiedy wieść o wojnie w Ukrainie dotarła do Wieliczki, natychmiast podjęto odpowiednie kroki. Mieszkańcy załamani tragedią wschodnich sąsiadów ruszyli z pomocą. Każdy wspiera Ukrainę jak może i stara się odsunąć na bok wszelkie polityczne dywagacje. W Wieliczce w kilka dni zorganizowano ponad 300 miejsc dla uchodźców, umożliwiając im bezpieczny pobyt w mieście.

Nocleg dla uciekających przed wojną

Szacuje się, że do Polski może przybyć kilka milionów uchodźców z Ukrainy, co będzie dla kraju dużym problemem logistycznym i finansowym. Polacy nie myślą o tym, starając się dać schronienie jak największej liczbie potrzebujących. Bo widmo problemów finansowych jest niczym w porównaniu do bomb i okrucieństwa wojsk rosyjskich.

Wieliczka posiada punkt informacyjny dla osób z Ukrainy oraz dla osób chętnych pomagać. Każdy może zgłosić gotowość przyjęcia pod swój dach uchodźców. Oprócz tego przygotowano również ponad 300 miejsc w budynkach należących do Zgromadzenia zakonnego Sióstr i Braci Samarytanek w Grabiu. W organizowaniu miejsc noclegowych pomagały osoby prywatne. Władze miasta są pod wrażeniem świetnej organizacji i ofiarności mieszkańców Wieliczki.

Darmowe obiady dla uchodźców

Osoby, które przyjechały do nas z Ukrainy, najczęściej uciekały w pośpiechu. Matki z dziećmi, osoby starsze — wszyscy mają przy sobie maleńkie bagaże, bez ubrań i innych rzeczy pierwszej potrzeby. To osoby wystraszone i zniszczone psychicznie przez wydarzenia ostatnich tygodni.

Wieliczka uruchomiła przy dworcu autobusowym przy ulicy Dembowskiego 7B tak zwany Punkt Obiadowy. Każdy mieszkanie Ukrainy będzie mógł otrzymać za darmo ciepły posiłek dla siebie i dla rodziny. Obiady będą wydawane każdego dnia w tygodniu, między godziną 13:00 a 15:00.

Razem z obiadami Ukraińcy otrzymają również zbiór przydatnych informacji dotyczących pomocy psychologicznej i lekarskiej. Dowiedzą się również o oferowanych świadczeniach i możliwości podjęcia edukacji szkolnej.

Jednocześnie miasto wciąż kontynuuje zbiórki na rzecz uchodźców.