Wielicki transport publiczny zaliczy duży rozwój, jeśli chodzi o jakość i emisyjność pojazdów. Dofinansowanie dla miasta jest już oficjalnie potwierdzone, a dzięki dodatkowym pieniądzom Wieliczka zakupi aż 6 nowych autobusów elektrycznych. Powstaną także dwie nowe linie autobusowe.

Krok w stronę niskiej emisyjności

Samorządy w Polsce starają się realizować projekty mające na celu obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Gminy małymi krokami dążą do niskiej emisyjności oraz do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. W związku z tym miasta zajęły się między innymi sadzeniem drzew, by za kilka lat stały się one ochroną przed negatywnymi skutkami klimatu.

Wkrótce Wieliczka zaliczy kolejną korzystną zmianę. Do miasta przybędzie 6 cichych, nowych, eleganckich autobusów elektrycznych, dzięki którym możliwe będzie uruchomienie 2 nowych linii autobusowych. To oznacza wygodę dla mieszkańców, zmniejszenie emisyjności w transporcie publicznym oraz kolejny krok do uczynienia Wieliczki bardziej przyjazną i nowoczesną.

Wysokie dofinansowanie z funduszy unijnych

Według nieoficjalnych informacji Wieliczka ma otrzymać ponad 11 milionów złotych na zakup elektrycznych autobusów. To duże dofinansowanie, warto jednak zaznaczyć, że całkowity koszt inwestycji wyniesie około 23 milionów złotych. Bez dotacji miasto miałoby problem ze znalezieniem funduszy na zrealizowanie tak kosztownej inwestycji.

Naturalnie, zanim elektryczne autobusy ruszą w trasę, minie jeszcze trochę czasu. Przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w 2022 roku, ale pierwsze pojazdy pojawią się w Wieliczce dopiero w 2023. Proces realizacji przedsięwzięcia i tak nie jest zatrważająco długi, a miesiące lecą przecież szybko.

Warto wspomnieć, że 12 autobusów, z których Wieliczka korzysta obecnie, to także pojazdy nowoczesne i bardziej ekologiczne. Zakupiono je w 2019 roku. Mieszkańcy gminy podróżują więc wygodnie. Mamy nadzieję, że miasto wkrótce podejmie jeszcze więcej ekologicznych i przy okazji praktycznych inwestycji!