Profesor Maciej Gdula, zasłużony socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który wcześniej ubiegał się o miejsce w parlamencie jako kandydat z krakowskiego okręgu, ma objąć funkcję wiceministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowy resort ma oficjalnie powstać już 1 stycznia przyszłego roku.

Informacje na temat nominacji prof. Gduli na stanowisko wiceministra podali publicznie działacze Lewicy podczas konferencji prasowej, prezentując przy tej okazji całą ekipę rządową powiązaną z tym ugrupowaniem. Na czele nowo tworzonego ministerstwa stoi Dariusz Wieczorek – poseł reprezentujący Lewicę, pochodzący ze Szczecina. Podczas oficjalnej zapowiedzi, minister Wieczorek poinformował, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostanie formalnie utworzone 1 stycznia. Przedtem było ono częścią Ministerstwa Edukacji, które podlegało pod Przemysława Czarnka.

Decyzję o ponownej segregacji tych resortów podjął Donald Tusk. Od przyszłego roku, kwestiami związanymi z edukacją ma się zająć Barbara Nowacka, członkini Koalicji Obywatelskiej.