Dnia 31 stycznia 2024 roku, do Wieliczki dotarła smutna wiadomość – zmarł profesor Józef Duda, który przez 14 lat pełnił funkcję burmistrza tego miasta. Był on nie tylko szanowanym samorządowcem, ale także cenionym profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz radnym powiatu wielickiego. Profesor Duda był nie tylko publiczną postacią, ale również mężem, ojcem i dziadkiem, a także przyjacielem wielu mieszkańców Wieliczki.

Kilka miesięcy przed swoją śmiercią, profesor Duda został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Było to wyrazem uznania za jego długie lata pracy na rzecz lokalnej społeczności. Przez całe swoje życie związany był ze służbą publiczną i edukacją, ciesząc się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców miasta.

Niestety, ostatnie miesiące życia były dla niego czasem ciężkiej choroby. Ostatecznie opuścił ten świat w wieku 68 lat, pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo i pamięć o swoim poświęceniu dla dobra Wieliczki.