Zorganizowana w Kopalni Soli „Wieliczka” akcja charytatywna pod tytułem „Podaruj krew, podaruj życie” pozwoliła zgromadzić sumę 57 litrów i 880 mililitrów krwi. Wszystko to dzięki ofiarności ludzi, którzy skierowali swoje kroki do szybu Regis 6 lipca i zdecydowali się na ten bezcenny dar.

W dniu akcji na miejscu pojawiło się aż 154 potencjalnych dawców, z których 131 osób zdecydowało się ostatecznie na oddanie krwi. Wśród nich byli mieszkańcy Wieliczki i okolicznych miejscowości, jak Zakopane, Kraków, Myślenice czy Nowy Sącz. Niektórzy przemierzyli znaczne dystanse – nawet z odległego województwa kujawsko-pomorskiego oraz z ukraińskiego Lwowa – aby przekazać ten cenny dar życia. Informacje te przekazała nam Anna Włodarska, reprezentująca kopalnię.

Każda osoba oddająca krew była pod opieką specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. W podziękowaniu za ten szlachetny gest, każdy honorowy dawca otrzymał vouchery umożliwiające zwiedzanie turystycznej trasy kopalni. Adam Gawlik, przewodniczący MK NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni, podkreślił jak ważne jest propagowanie krwiodawstwa i zachęcanie do niego, ponieważ jest to bezcenny dar życia.

Tradycja organizowania akcji „Podaruj krew, podaruj życie” w Kopalni Soli „Wieliczka” sięga 2016 roku. Odbywa się ona dwukrotnie w roku – w lipcu i grudniu. W tym czasie udało się zebrać ponad 800 litrów tego cennego płynu, który jest zdolny do ratowania życia.