Unikalność Wieliczki podkreśla fakt, że jest to jedyny punkt na terenie naszego kraju, gdzie można znaleźć aż dwa miejsca wpisane na prestiżową listę UNESCO. Tymi miejscami są renomowana Kopalnia Soli, która cieszy się światową sławą, oraz Zamek Żupny. Obie te atrakcje cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Teraz jednak przygotowano dla potencjalnych zwiedzających wyjątkową możliwość: bezpłatny wstęp! To wszystko dzięki tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa – unikalna okazja do odkrycia Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni całkowicie za darmo.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka serdecznie zaprasza do udziału w specjalnym wydarzeniu – Europejskie Dni Dziedzictwa. Odbędzie się ono w sobotę, 16 września 2023 r., a czas zwiedzania przewidziano między godziną 9:00 a 18:00. Miejsca, które można będzie zwiedzić to Zamek Żupny i Muzeum znajdujące się w kopalni. Całość – bez żadnych opłat.

Hasło tegorocznej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa to „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W tym kontekście Muzeum postanowiło ukazać barbórkowe tradycje oraz kult św. Kingi, które są żywo kultywowane przez górników solnych.

W bieżącym roku te niezwykłe, górnicze tradycje znalazły swoje miejsce na Krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nie byłoby tego bez udziału Kopalni Soli w Wieliczce, która w tym roku ma powody do świętowania – upływa bowiem 45 rok od momentu jej wpisania na Listę Dziedzictwa UNESCO. Również Zamek Żupny ma swoje miejsce na tej liście – od już 10 lat.