Już 12 września na Placu Skulimowskiego przed wielicką biblioteką odbędzie się bardzo ciekawe wydarzenie pt. „Wehikuł czasu”. Będzie to już II edycja Dnia z Historią Średniowiecza. Organizatorami są Bibliotek Miejska w Wieliczce wraz z burmistrzem gminy i miasta. W mieście na jeden dzień powstanie XII-wieczne obozowisko, które przeniesie uczestników prosto do średniowiecza. Przewidziane są liczne atrakcje.

Jak będzie wyglądać II edycja „Dnia z Historią Średniowiecza”?

Głównym motywem tegorocznego spotkania mają być północne wyprawy krzyżackie. Wydarzenie rozpocznie 12 września o godz. 12:00. na placu Skulimowskiego. Pierwszą atrakcją ma być spektakl teatralny dla dzieci w salce kinowej w Mediotece. Już pół godziny później rozpoczną się średniowieczne warsztaty, na których nauczysz się władać bronią, pisać gęsim piórem i cechować tkaniny.

Odbędzie się także specjalny pokaz, w którym rycerze zaprezentują swoje umiejętności walki oraz pokażą z bliska swoje zbroje. Będzie wiele gier, zabaw i przeróżnych turniejów — np. strzelanie z łuku i przeciąganie liny. Na godzinę 18:00 zaplanowane jest spotkanie z pisarką Panią Iwoną Kienzler, która tworzy książki historyczne. Spotkanie odbędzie w Mediotece na sali kinowej. W ramach obchodów „Dnia z Historią” w godz. 12:00-18:00 otwarta jest też biblioteka, w której bez problemu będziesz mógł wypożyczyć książki.

Spotkaj prawdziwych miłośników historii

Przez cały dzień będzie można zajrzeć do specjalnie przygotowanych stoisk. Na nich będziesz mógł poznać historyczne stowarzyszenie „Sprzysiężenie Młodych” oraz zanurzyć się w świat wydawnictwa historycznego Avalon z Krakowa. Jednak główną atrakcją, dzięki której takie wydarzenia mają w ogóle szanse się odbyć, to Drużyna Najemna Rujewit i Pruscy Rycerze Chrystusowi. Średniowiecze to ich sposób na życie i hobby. To ludzie, którzy na co dzień parają się rekonstrukcją tamtejszych zwyczajów i trudów życia codziennego.

Zeszłoroczny Dzień Średniowiecza przyciągnął naprawdę sporo ludzi. Gościem specjalnym w poprzedniej edycji był Jan Wróbel, który jest historykiem, dziennikarzem oraz autorem książek. Tematem spotkania był „Grunwald 1410. Świętością nie wygrasz”.

Wstęp jest wolny i przyjść może dosłownie każdy. Tak więc, jeśli jest miłośnikiem średniowiecznych czasów albo po prostu, ogólnie, historii, to zdecydowanie warto zajrzeć 12 września na plac Skulimowskiego w Wieliczce. Oprócz wyżej wymienionych organizatorów patronami wydarzenia są również TVP 3 Kraków, Panorama Powiatu Wielickiego, Puls Wieliczki oraz Dziennik Polski.