Policjanci z Wieliczki ujęli niezwykle zuchwałego złodzieja. 35-letni mężczyzna z Sosnowca działał na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. Kradł miedziane rynny, głównie z obiektów miejskich i kościołów.

Złodziej był bardzo dobrze przygotowany, przywłaszczył mienie z zabytkowych obiektów, takich jak: Urząd Miasta, kościół Św. Klemensa, szkoły muzycznej i Zamku Żupnego. Jego celem były miedziane rynny. Do kradzieży w Wieliczce doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia 2021 roku. Sprawa od razu trafiła na policję.

Poniesione straty w wyniku działalności złodzieja oceniono na około 30 tys. złotych w samej tylko Wieliczce. Nie brano tutaj pod uwagę wartości dóbr ukradzionych w innych miastach.

Policja bardzo szybko wpadła na trop złodzieja, dzięki zapisom z miejskiego monitoringu. Na miejscu obecni byli również świadkowie zdarzenia, którzy wskazali podejrzany pojazd z przyczepką. Przyczepka najprawdopodobniej miała pomóc w transporcie skradzionych elementów. Właśnie ona okazała się zgubna dla złodzieja. Jak ustalili policjanci, przyczepka została wypożyczona z krakowskiej firmy. W momencie oddawania jej przez złodzieja, policjanci ujęli go na miejscu. Mężczyzna miał przy sobie marihuanę, amfetaminę oraz 6000 zł w gotówce. Nie miał również prawa jazdy, choć prowadził pojazd.

Policjanci z Komendy w Wieliczce ujawnili, że skradzione z Wieliczki, miedziane rynny zostały sprzedane przez sprawcę do punktu skupu złomu w Sosnowcu. Na jego terenie zabezpieczono złom o wadze ponad 120 kg. Złodziejowi postawiono cztery zarzuty związane z kradzieżą w Wieliczce oraz dwanaście zarzutów dotyczących przestępstw popełnionych w innych województwach.

Policja znała już sprawcę wcześniej, jest recydywistą. 35- letni mężczyzna przyznał się do winy. Prokuratura przyjrzy się sprawcy kierującemu pojazdem bez uprawnień oraz posiadającemu środki odurzające. Stanie przez sądem i grozi mu za popełnione czyny nawet 7,5 roku więzienia.