Wiemy już kto zarabia najwięcej a kto najmniej w Małopolsce.

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dla 61 miast i miasteczek wchodzących w skład województwa. Specjaliści oparli kalkulacje o dane z deklaracji PIT, na podstawie których obliczono medianę dochodów mieszkańców danej miejscowości. Problemem w dokładnym obliczeniu zarobków jest bardzo rozwinięta tzw. „szara strefa”, związana z ukrywaniem realnych zarobków. Również duża część obywateli to rolnicy, którzy nie rozliczają PIT, bo są ubezpieczeni w KRUS. Dlatego też nie płacą podatku dochodowego.

Rozrzut dochodów jest ogromny!

Najwięcej zarabiają mieszkańcy stolicy Małopolski, Krakowa. Mediana ich zarobków plasuje się w czołówce zarobków w Polsce, bo więcej średnio niż oni zarabiają jedynie mieszkańcy Warszawy i Wrocławia. Bardzo duża różnica w płacach jest widoczna w powiecie dąbrowskim, gdzie płaca jest niższa od średniej o całe 40 %.

Cennym źródłem danych mówiących o dochodach są również coroczne raporty GUS. Do przygotowania raportów używane są dane z Ministerstwa finansów za PIT z 2018 r. Poza tym, że różnice widoczne są pomiędzy miastami, można dopatrzeć się również zróżnicowania wewnątrz poszczególnych miast.

Miasta o największym rozwarstwieniu w medianie dochodów:

  • Zakopane – 20% najbogatszych zarabia 22 razy więcej w rok niż 20% ludzi o najniższych dochodach
  • Bobowa – 20% najbogatszych zarabia 18 razy więcej w rok niż 20% ludzi o najniższych dochodach
  • Świątniki Górne – 20% najbogatszych zarabia 17 razy więcej w rok niż 20% ludzi o najniższych dochodach
  • Nowy Targ, Szczawnic, Rabka Zdrój, Piwniczna Zdrój – 20% najbogatszych zarabia 16 razy więcej w rok niż 20% ludzi o najniższych dochodach
  • Kraków – 20% najbogatszych zarabia 15 razy więcej w rok niż 20% ludzi o najniższych dochodach

Miasta o najmniejszych różnicach w dochodach to natomiast: Radłów Bukowno, Kęty, Wolbrom, Nowe Brzesko, Zator i Skała. Miasta te należą do relatywnie bogatych i jednorodnych pod względem płac.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto dla mieszkańców Wieliczki wyniosło w 2019 roku 4769 złotych.