Leczenie endodontyczne to skuteczna metoda leczenia zapalenia i martwicy miazgi zęba. Dochodzi do nich zwykle w wyniku długo nieleczonej próchnicy lub poważnych urazów zęba. W takiej sytuacji standardowe leczenie ubytków jest nieskuteczne, a jedynym sposobem na ocalenie chorego zęba jest leczenie kanałowe. Rozwój nowoczesnych technik stomatologicznych sprawił, że leczenie kanałowe w Krakowie w większości przypadków kończy się powodzeniem.
Wskazania do leczenia kanałowego
Decyzję o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego podejmuje dentysta. Często pacjenci zgłaszają się do gabinetu w dość zaawansowanym stadium rozwoju choroby, kiedy na powierzchni zęba widoczny jest już spory ubytek. Na początku ból pojawia się od czasu do czasu, nasila się podczas picia zimnych napojów i jedzenia słodyczy. Świadczy to o początkowym zapaleniu miazgi, które może zostać wyleczone klasycznymi metodami. Niekiedy jednak pacjenci odczuwają dotkliwy ból, który wręcz uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Najczęściej świadczy on o tym, że próchnica zajęła już miazgę zęba oraz doszło do rozwoju stanu zapalnego.
Aby stwierdzić konieczność leczenia kanałowego, niezbędne jest badanie oraz analiza zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie kanałowe w Krakowie jest przeprowadzane w sytuacji, kiedy pacjent cierpi na nieodwracalne zapalenie miazgi zęba lub jej martwicę. W takiej sytuacji rozważane są dwa rozwiązania – usunięcie chorego zęba lub leczenie endodontyczne, które pozwala na jego zachowanie w jamie ustnej przy jednoczesnym wyeliminowaniu dolegliwości bólowych. Leczenie kanałowe w Krakowie jest wykonywane nie tylko dla zębów dotkniętych zaawansowaną próchnicą – stosuje się je również w przypadku urazów zębów (np. pęknięcia, złamania lub nadmiernego starcia).
Jak przeprowadzane jest leczenie kanałowe?
Do skierowania pacjenta na leczenie kanałowe niezbędne jest wykonane bezpośrednio przed wizytą RTG zęba. Na jego podstawie lekarz jest bowiem w stanie ocenić stopień zaawansowania choroby, kształt i lokalizację kanałów zęba, a także stopień rozwoju infekcji. Zabieg leczenia kanałowego polega na otwarciu zęba za pomocą specjalnego sprzętu, usunięciu martwej tkanki oraz założeniu w jej miejscu specjalnych środków chemicznych mających na celu dezynfekcję zakażonego miejsca. W celu ochrony zęba przed bakteriami stosowana jest specjalna guma, tzw. koferdam.
Leczenie kanałowe w Krakowie jest zawsze wykonywane pod znieczuleniem miejscowym, dopasowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najlepsze krakowskie kliniki wspomagają się ponadto nowoczesnymi urządzeniami, z których najważniejszy jest mikroskop. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć precyzję zabiegu oraz zminimalizować konieczność powtórnego leczenia zęba w przyszłości. Zabieg kończy wykonanie drugiego zdjęcia RTG, które pozwala ocenić prawidłowość jego przeprowadzenia. Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy, gdyż usunięte zostały tkanki zapewniające mu ukrwienie. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala jednak zachować go na wiele lat oraz uniknąć konieczności kosztownego wszczepienia implantu.
Partnerem artykułu jest Dento Centrum – skuteczne leczenie kanałowe Kraków.