Osoby lunatykujące od wieków wzbudzają zainteresowanie i niekiedy przerażenie. Lunatykowanie jest owiane tajemnicą, między innymi dlatego, że nie znane są dokładne przyczyny lunatykowania. Najwięcej emocji wzbudza jednak kwestia postępowania z lunatykiem. Niektórzy utrzymują, że lunatyka nie można budzić. Czy to prawda? Wyjaśniamy!
Lunatyzm, co to jest?
Dawniej uważano, że lunatycy opuszczają swoje łóżka wyłącznie podczas pełni księżyca. To oczywiście mit. Lunatyk może lunatykować praktycznie każdej nocy i wpływ na to mają różne czynniki. Czym w ogóle jest lunatyzm, profesjonalnie nazywany somnambulizmem? To zaburzenie snu objawiające się tym, że osoba w trakcie snu wykonuje określone czynności. Najczęściej to po prostu włóczenie się po domu, ubieranie się, szperanie w lodówce etc. Są to czynności proste, zdarza się jednak, że lunatyk będzie usiłował wyjść z domu i prowadzić samochód, gdyż te czynności także są mechaniczne. Nie jest natomiast prawdą, że somnambulicy zdradzają przez sen prawdy o świecie, czy przepowiadają przyszłość. Nie jest również możliwe, by lunatyk zabił kogoś przez sen, chociaż kilkoro morderców usiłowało w ten sposób wytłumaczyć swoje zbrodnie.
Czy somnambulika można budzić?
Kiedy lunatyk rozpoczyna swoją wędrówkę, najwygodniej jest odprowadzić go do łóżka. Możliwe jednak, że tuż po tym znowu wstanie. Somnambulika jak najbardziej można obudzić i nie będzie to szkodliwe dla jego zdrowia. Nie zaleca się jednak agresywnych sposobów budzenia. Szarpanie osoby śpiącej nie wchodzi w grę, gdyż nieświadomie może nas ona uderzyć. Pamiętajmy, że somnambulik nie jest świadomy swoich działań, dlatego bez mrugnięcia okiem sprzeda nam cios, gdy akurat tak podpowie mu ogarnięty snem organizm.
Czy somnambulizm się leczy? Lunatykowanie u dzieci uważa się za możliwy przejaw rozwijania się układu nerwowego. U dorosłych sprawa jest poważniejsza. Lunatykowanie może być objawem poważnych problemów zdrowotnych, w tym depresji. Częste lunatykowanie powinno skłonić nas do konsultacji lekarskich.