Po dwóch latach przerwy górnicy ponownie mogli wziąć udział w uroczystej Drodze Krzyżowej Wielkiego Piątku. Podziemna Droga Krzyżowa prowadzi przez przepiękną trasę przygotowaną przez współczesnych artystów-górników. Nabożeństwo zakończono w kaplicy św. Kingi.

Droga Krzyżowa w kopalni soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce jest wyjątkowym i przepięknym miejscem, czego żadnemu mieszkańcowi miasta nie trzeba tłumaczyć. I teraz, po dwóch latach przerwy, górnicy ponownie mogli spotkać się w pięknie urządzonych trasach pod ziemią, by wspólnie uczestniczyć w Drodze Krzyżowej.

Marsz rozpoczęto w pochylni Barącza i dalej wędrowano w górę. Podziemny, wąski korytarz bywa kojarzony z prawdziwą Golgotą, przez co nabożeństwo w kopalni nabiera szczególnego znaczenia. To doskonała okazja do przemyśleń i refleksji.

We wspólnej modlitwie uczestniczyło około 100 osób. Wszyscy górnicy mieli na sobie uroczyste stroje i wielu z nich przygotowało na ten dzień specjalne rozważania, w których uczestniczyli wszyscy zebrani. Wydarzenie robi wyjątkowe wrażenie każdego roku.

Uroczyste obchody Wielkanocy

Wielkanoc jest najważniejszym świętem wiary katolickiej. Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa jest historią tragiczną, a zarazem dającą nadzieję. Według chrześcijan i katolików, ludzie przed ponad dwoma tysiącami lat byli świadkami niesamowitego zwycięstwa życia nad śmiercią. Jezus Chrystus po długiej męce i śmierci na krzyżu zmartwychwstał jako niezwyciężony. Z tej opowieści każdy może wyciągnąć naukę dla siebie, nie tylko osoby wierzące.

Zwłaszcza obecnie, w trakcie wojny w Ukrainie, ważne jest, by nie tracić nadziei na lepsze jutro. Sam Jezus Chrystus uczy nas, by nigdy się nie poddawać. Nie trzeba być katolikiem, by wierzyć w skuteczność takiego podejścia. Bądźmy dzielni i bądźmy dla siebie dobrzy!