Wielkanoc już za nami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przypomnieć sobie kilka starych tradycji wywodzących się z wielickiego regionu. Jedną z najciekawszych tradycji, a zarazem najmniej znanych w innych regionach Polski, są odwiedziny Siudej Baby.

Siuda Baba: bohaterka lokalnej legendy

Legenda o Siudej Babie wywodzi się z Legnicy Górnej znajdującej się niedaleko Wieliczki. Według starych opowieści Siuda Baba była starą kapłanką pogańskiej świątyni. Kobieta spędzała czas przy palącym się w pobliżu świątyni ognisku. Była strażnikiem, który nie opuszczał swojego stanowiska dzień i noc, stąd jej twarz była osmalona od ognia, a jej ubranie brudne i zniszczone.

Stara kapłanka mogła pozostawić świątynię bez opiek tylko podczas jednego dnia w roku. Wtedy to udawała się do pobliskich wsi, by czyhać na młode kobiety. Ta, która została złapana przez Siudą Babę, sama stawała się kapłanką świątyni i była zmuszona pilnować jej non stop.

W związku z tą legendą każdego roku w okolicznych miejscowościach pojawiały się osoby przebrane za Siude Baby. Postać ta nawiązuje do nowego życia, dlatego stała się idealnym symbolem chrześcijańskich świąt.

Co Siuda Baba ma wspólnego z Wielkanocą?

Siuda Baba była pogańską kapłanką, ale jej postać idealnie wpasowała się w ideę świąt wielkanocnych. Słowo „siuda” w mowie potocznej oznaczało osobę brzemienną, a Siuda Baba była symbolem nowego życia. W związku z tym dopasowano ją do katolickich obchodów Wielkanocy.

Obecnie Siuda Baba pojawia się w lokalnych miejscowościach w lany poniedziałek, jako barwny element wiosennego kolędowania. Przebierańcy w ten sposób zwiastują nowe życie, podobnie jak sam Jezus Chrystus swoim zmartwychwstaniem zwiastował nowy początek. Siuda Baba do dzisiaj pojawia się w Wieliczce, by składać mieszkańcom serdeczne życzenia.

Łączenie pogaństwa z chrześcijaństwem nie jest niczym nowym. Niektóre tradycje należy po prostu traktować z przymrużeniem oka. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://infolubartow.pl/tradycje-ludowe-skarbem-pokolen/.