Muzeum Żup Krakowskich pełni ważną rolę opiekuna dziedzictwa kulturowego regionu. Pracownicy Zamku przygotowywali właśnie wybrane pomieszczenia do remontu, kiedy na ścianach odkryli wyjątkowe polichromie, mogące pochodzić nawet z XVII wieku! Nikt nie zdawał sobie sprawy, że w Zamku Żupniczym kryją się takie pamiątki.

Polichromie w bardzo dobrym stanie

Remont pomieszczeń zamkowych zaskoczył robotników kolorowymi obrazkami przebijającymi spod wierzchniej, znanej wszystkim warstwy. Prace remontowe natychmiast przerwano, by wpuścić ekspertów. Natychmiast zabezpieczono polichromie, które pochodzą z XVII i XIX wieku. Niektóre fragmenty to dosłownie resztki dawnej świetności, ale zachowało się również dużo znacznie większych pozostałości. Wkrótce wszystkie staną się częścią nowej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich.

Ekspertów czeka duże wyzwanie, ponieważ na powierzchni najstarszych polichromii znajdują się polichromie nowsze. To jednak nie wiek odgrywa tu główną rolę, ponieważ wszystkie fragmenty odkrycia są tak samo cenne i wartościowe. Być może część polichromii zostanie przeniesiona na inną powierzchnię, dzięki najnowszej technologii.

Herb Wazów i inne wspaniałe odkrycia

Fragmenty pierwotnego wystroju zamku odkryto łącznie w aż 5 pomieszczeniach, uznanych za najbardziej reprezentatywne, ponieważ dawniej były to części mieszkalne. Odkrywcom w oczy rzucił się uwieczniony na ścianie herb Wazów, jednak to nie wszystko. Zachowały się również malowidła przedstawiające bukiety kwiatów w wazonach. O innych wzorach dowiemy się wkrótce, kiedy prace, mające na celu oddzielenie malowideł od siebie, dobiegną końca. Następnym etapem będą prace rekonstrukcyjne, które z pewnością zajmą sporo czasu. Wkomponowanie polichromii w ekspozycję Zamku będzie dla pracowników nie lada wyzwaniem, ale z pewnością bardzo przyjemnym!

Polichromie z pewnością wzbogacą obiekt wpisany na listę Dziedzictwa UNESCO.