Sezon grzewczy trwa w najlepsze i nie wszyscy mieszkańcy Wieliczki stosują się do przepisów o ochronie środowiska. Wiele osób wciąż spala w piecu plastik, co ma tragiczny wpływ na jakość powietrza w okolicy. Urząd miasta zdecydował więc o wypuszczeniu nowoczesnego drona, który sprawdza, czym palą w piecach mieszkańcy Wieliczki. To uzupełnienie kontroli urzędników, którzy osobiście pobierają próbki popiołu z pieców do kontroli.

Nowoczesny dron bada jakość powietrza

Dron sunący nad dachami domów w Wieliczce został wypożyczony specjalnie w celu kontroli jakości powietrza. Urządzenie jest w stanie określić, skąd wydobywa się szkodliwy dym będący wynikiem spalania śmieci: produktów, które nie powinny być palone w piecu.

Kontrole za pomocą drona są szybsze. Urządzenie na bieżąco wysyła dane do punktu kontrolnego i pozwala określić, z których domów należy pobrać próbki popiołu. To znacznie skraca czas kontroli. Gdyby nie dron, urzędnicy musieliby odwiedzać każdy dom po kolei, co zajęłoby mnóstwo czasu.

Koszt korzystania z nowoczesnego drona kosztuje miasto 1300 zł dziennie. Pieniądze pochodzą z puli środków przeznaczonych na ochronę środowiska. Cena oraz sposób działania drona budzą sprzeciw niektórych mieszkańców Wieliczki.

Dron zagląda ludziom do okien?

Pierwszą kwestią, która wzbudziła wątpliwości niektórych mieszkańców, jest stopień zaawansowania drona. Ludzie obawiają się, że urządzenie będzie rejestrować ich codzienne życie, przelatując obok okien. Właściciel firmy, z której pochodzi dron, uspokaja jednak, że nie ma mowy o podobnych sytuacjach. Dron kursuje zgodnie z prawem. Rozpoczyna swoją podróż z płaskiego terenu i wzbija się w górę, by w części mieszkalnej latać nad dachami domostw. Dron nie przelatuje więc w pobliżu okien.

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest koszt pracy drona. Niektórzy zwracają uwagę, że te pieniądze można by zainwestować w wymianę starych kotłów. Zdecydowana większość mieszkańców miasta uważa jednak, że rozwiązanie z dronem jest naprawdę fajne. Co najważniejsze, dron pozwoli oczyścić okoliczne powietrze.