Nową bazę dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego planowano otworzyć już w 2021 roku. Jak to jednak często bywa, prace budowlane się opóźniły. Na szczęście udało się pokonać wszystkie trudności i perfekcyjnie przygotować nowe miejsce, które było koniecznością w związku z rozwojem lotniska w Balicach.

Śmigłowce LPR będą startować z Kokotowa

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przez wiele lat mieściła się w Balicach, w pobliżu lotniska. Do pewnego momentu to rozwiązanie świetnie się sprawdzało, ale ostatecznie zdano sobie sprawę, że rozwój lotniska nie będzie możliwy, jeśli śmigłowce LPR nadal będą stamtąd startować. Konkretne kroki w sprawie lotniska podjęto w 2019 roku, kiedy NATO wydało nowe dyspozycje w sprawie lotnisk wojskowych w krajach członkowskich. A port lotniczy w Balicach jest obiektem wojskowym, dlatego ze zmianami nie można było już dłużej czekać. Na szczęście znalezienie nowego miejsca dla Lotniczego Pogotowia nie było problemem. W sprawie działki dogadano się z gminą Wieliczka, dzięki czemu wygospodarowano pod bazę prawie 2 hektary ziemi w Kokotowie.

Zakończono budowę nowej bazy

Inwestycję rozpoczęto już w 2019 roku, ale po drodze wystąpiły dodatkowe trudności. Budowa samej bazy nie była wyzwaniem, ale z racji na położenie działki, konieczne było również rozbudowanie okolicznej infrastruktury drogowej. Głównie po to, by do śmigłowców mogły swobodnie dojeżdżać cysterny z paliwem. Ostatecznie inwestycja zakończyła się sukcesem, a nową bazę oddano do użytku 12 lipca. Lądowisko dla śmigłowców LPR znajduje się w pobliżu przystanku kolejowego Kokotów.

Dzięki tym zmianom możliwy będzie rozwój lotniska w Balicach, co w obecnych czasach jest raczej nieuniknione. Tymczasem Lotnicze Pogotowie ma swój własny teren, z którego może korzystać bez ograniczeń. To istotne ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu. Pomoc śmigłowców LPR jest nieoceniona w poważnych wypadkach drogowych, do których w okresie wakacyjnym niestety dochodzi bardzo często.