Muzeum Żup Krakowskich dba o rozwój i co jakiś czas ma dla odwiedzających kolejne fascynujące niespodzianki. Tak było i tym razem. Pracownicy muzeum poinformowali o zdobyciu nowych eksponatów. Chodzi o przepiękne solniczki pochodzące z Francji. Emaliowane solniczki wzbogaciły już i tak pokaźną kolekcję, składającą się z około 1000 solniczek!

Solniczka jako dowód wysokiego statusu

Dzisiaj ludzie starają się podkreślić swój status za pomocą drogich ubrań. Dawniej podobną funkcję pełniły… solniczki. Jeśli wydaje Wam się to dziwactwem, typowym dla dawnych czasów, musicie zobaczyć te solniczki na własne oczy. Ich wartość nie zmalała przez te wszystkie stulecia istnienia, a musicie wiedzieć, że pierwsze ozdobne solniczki dla bogatych powstały już w XV wieku. Szybko przekonano się o ich wartości kolekcjonerskiej, jednak zanim do tego doszło, solniczki tego typu podkreślały status właścicieli. Solniczkę przy swoim talerzu miały najznamienitsze osobistości.

Zapewne to właśnie wyjątkowe walory kolekcjonerskie sprawiły, że całkiem imponująca ilość naprawdę starych solniczek zachowała się do dzisiaj. Większość znajduje się w rękach prywatnych. Muzeum Żup Krakowskich pod względem kolekcji solniczek fenomenem na skalę światową.

Solniczki, które uważa się za dzieła sztuki

Muzeum Żup Krakowskich ma w swoich zbiorach około tysiąca solniczek z różnych wieków i różnych regionów świata. Każda solniczka przedstawia wyjątkową historię i nie inaczej jest z tymi pochodzącymi z Francji. Muzeum aż dwa lata starało się o zdobycie dwóch pięknych solniczek pochodzących z francuskiego Limoges. Wcześniej solniczki znajdowały się w prywatnych zbiorach niemieckiego kolekcjonera, zmarłego przed kilkoma laty. Co ciekawe, solniczki pochodzą prawdopodobnie z domu książęcego. Wskazuje na to ich niezwykłe zdobienie przedstawiające Herkulesa. Solniczki pochodzą prawdopodobnie z XVI wieku. Już wkrótce będzie można zobaczyć je ustawione obok innych eksponatów w Muzeum Żup Krakowskich.

Może Cię zainteresować: https://darlowko24.pl/muzeum-zamek-ksiazat-pomorskich-w-darlowie/.