Rodzice małych dzieci mogą odetchnąć z ulgą. Wkrótce staranie się o miejsce w przedszkolu będzie łatwiejsze. Gmina Wieliczka szykuje kolejne inwestycje związane z budową żłobków i przedszkoli. Ma przybyć około 500 miejsc dla dzieci.

Trzy nowe przedszkola w gminie

W ciągu najbliższych dwóch lat planuje się budowę co najmniej trzech nowych przedszkoli w gminie Wieliczka. Najwcześniejszą inwestycją będzie przedszkole w Koźmicach Wielkich. Prace nad obiektem rozpoczną się już w czerwcu tego roku. Nieco dłużej będziemy musieli poczekać na realizację inwestycji w Wieliczce i w Zabawie — miejscowości pod Wieliczką. W przypadku dwóch kolejnych placówek prace mają rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch lat.

W sumie w gminie przybędzie około 500 miejsc dla dzieci. Pierwsze miejsca będą dostępne już przyszłym roku. Rodzice nie kryją ekscytacji, chociaż nie obyło się bez drobnych niedogodności, między innymi w sprawie parkingów.

Koszty wyższe niż zakładano

Kiedy tworzono kosztorys inwestycji obejmującej budowę przedszkola w Koźmicach Wielkich, ceny były niższe niż obecnie. Ta zmiana jest zrozumiała w związku z inflacją i zmianami na rynku budowlanym, jakich doświadczyliśmy w ostatnim czasie. Władze miasta musiały więc przygotować się do zmian w budżecie, by móc jak najszybciej zrealizować projekt. Miejsca w przedszkolach i żłobkach są niezwykle potrzebne w całej Polsce, a gmina Wieliczka nie jest żadnym wyjątkiem pod tym względem.

Inwestycja pochłonie łącznie 6 milionów złotych. Wydatki podzielono na dwa etapy, z czego realizacja pierwszego etapu będzie o około 500 tysięcy złotych droższa, niż zakładano. Wstępne prace ujawniły już pierwsze problemy. Okazuje się, że parking dla rodziców przedszkolaków będzie zdecydowanie za mały. Trwają prace nad zarezerwowaniem dodatkowych miejsc parkingowych w przestrzeni publicznej w pobliżu nowego przedszkola. Miejmy nadzieję, że wszystkie problemy uda się zniwelować, mimo że rodzicom bez wątpienia zależy przede wszystkim na załatwieniu miejsca dla swojego dziecka w dobrym przedszkolu. Z brakiem miejsca parkingowego łatwiej jest sobie poradzić.