Popełniamy wielki błąd, zakładając, że młodzi ludzie nie interesują się sprawami bieżącymi. Tymczasem nastolatkowie to nie gęsi i swój rozum mają. Powiat wielicki po raz kolejny docenił starania młodzieży i zezwolono na utworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Co to dokładnie oznacza?

Młodzi doradcy: nastolatkowie mogą mieć wpływ na życie miasta

Może się wydawać, że obecnych nastolatków ciężko jest zachęcić do jakiejkolwiek działalności, ale to nieprawda. Świadczy o tym bodaj zeszłoroczna debata, w której wzięło udział ponad 200 młodych osób! Uczniowie sami upomnieli się o utworzenie Młodzieżowej Rady i w tym roku projekt w końcu udało się zrealizować.

Utworzona Rada składa się z około 20 członków. Są to przedstawiciele różnych szkół z gminy Wieliczka. To oni będą zabierać głos w imieniu młodej społeczności. Młodzieżowej Radzie przyznano uprawnienia doradcze i konsultacyjne. Odtąd, jeśli jakaś sprawa ma znaczenie także dla ludzi młodych, będzie omawiana z udziałem młodzieży.

Tworzymy świat, który będzie należał do naszych dzieci

W codziennej gonitwie zapominamy, że świat, który obecnie tworzymy w niedalekiej przyszłości, będzie światem naszych dzieci. To one przejmą nasze obowiązki i troski. Powinno więc zależeć nam, by pozostawić przyszłym pokoleniom jak najlepsze miejsce do życia. To oczywiście niezwykle trudne zadanie. Mamy jednak możliwość, by nauczyć młode pokolenie, jak sobie radzić.

Jeden z wielu problemów współczesnego szkolnictwa polega na nieprzygotowywaniu dzieci do życia. Zdrowie fizyczne i psychiczne, finanse, umiejętności radzenia sobie w pracy: to wiedza, której młodzież nie ma gdzie zdobyć w sposób rzetelny i pomocny. W związku z tym przygotowanie młodych do życia w dorosłości spoczywa na naszych barkach.

Inicjatywa realizowana w Wieliczce to istotny krok w pokazywaniu młodym ludziom, że także są ważni i mają wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość wokół nich. To także możliwość rozwoju, który z pewnością zaprocentuje w przyszłości.