Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się ogromną popularnością i jest doskonałym dowodem na to, że życie na emeryturze nie musi być smutne, samotne i bez perspektyw rozwoju. Obecnie w zajęciach Uniwersytetu uczestniczy blisko setka osób!

Dziesięć lat działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku

O Uniwersytetach Trzeciego Wieku zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy coraz chętniej zaczęto mówić o konieczności aktywizacji osób starszych. W Polsce wciąż błędnie uważa się, że starość oznacza samotność i bezcelowe czekanie na odejście. Tymczasem osoby starsze także mogą uczyć się nowych rzeczy i wciąż mają prawo do aktywnego, towarzyskiego życia. Wystarczy dbać o swoje zdrowie, by na starość także móc cieszyć się dobrym życiem!

Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął swoją działalność w 2011 roku. Od tamtej pory wzbogacił życie kilkuset osób! Obecnie w zajęciach uczestniczy 90 studentów, ale władze uniwersytetu przewidują, że gdy pandemia koronawirusa wyciszy się na dobre, liczba ta wzrośnie.

Co robią seniorzy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku?

Uniwersytety dla seniorów bazują na dofinansowaniach, czy to wojewódzkich, czy samorządowych. Dzięki temu dostępne są środki na organizowanie ciekawych zajęć dla studentów. Nauka na Uniwersytecie Trzeciego Wieku to przede wszystkim historia sztuki, kultura i muzyka. Oprócz teorii jest także dużo praktyki i naprawdę mnóstwo okazji do spotkań w szerokim gronie.

Szczególnie interesujące wydają się nam wycieczki do muzeów i spotkania dyskusyjne. Na spotkaniach seniorzy uczą się przeprowadzać debaty z prawdziwego zdarzenia, a pretekstem do dyskusji są ciekawe, przygotowane wcześniej materiały filmowe i tekstowe.

Studenci mają okazję do zawiązywania nowych znajomości i podejmowania nowych, życiowych wyzwań. Pracownicy wielickiego Uniwersytetu śmieją się, że seniorzy byliby w stanie uczestniczyć w znacznie większej ilości projektów, niż obecnie. Wśród emerytów widać pasję, radość i energię, której brakuje wielu młodym osobom. Współpraca z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wieliczce to prawdziwa przyjemność!