Z uchodźcami i migrantami przebywającymi na granicy polsko-białoruskiej wiąże się mnóstwo kontrowersji. Tam, gdzie w grę wchodzi polityka, tam dzieją się paskudne rzeczy. Sprawa niestety nie jest czarno-biała, dlatego warto wstrzymać się ze szkodliwymi osądami, zarówno pod adresem uchodźców, jak i polskiej straży granicznej. Niestety kontrowersje wokół działań przy granicy wciąż narastają.

Wieliczka zbiera odzież dla uchodźców

Każdy, kto chce, może realnie pomóc uchodźcom, co powinni uświadomić sobie zwłaszcza celebryci, którzy tak bardzo utyskują na działania polskiej straży granicznej. Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce zorganizował zbiórkę ciepłej odzieży dla uchodźców koczujących przy granicy. Liczą się zwłaszcza dary dla dzieci.

Nieco zdziwienia budzi fakt, że ubrania muszą być nowe. Być może ma to związek z pandemią koronawirusa, ale nie jest to potwierdzone. Nie wiadomo, jaki będzie rezultat takiej zbiórki, bo w dobie obecnych podwyżek Polacy ledwo mają pieniądze, by kupić ubrania na zimę dla własnych dzieci.

Warto natomiast wiedzieć, że można zrobić coś konkretnego dla ludzi, którzy mimo wszystko nie powinni zamarzać w polskich lasach. Żaden człowiek nie zasługuje na taki los, tym bardziej że nie wiemy, co tak naprawdę dzieje się na granicy.

Zielone urzędy i bezsensowne publikacje w sieci

Nie sposób nie zauważyć, że dramatyczną sytuację uchodźców wiele osób publicznych wykorzystuje w celu autopromocji. Ogromna grupa celebrytów i publicystów wykorzystuje kryzys przy granicy, by atakować polski rząd i zwykłych żołnierzy straży granicznej. Rządzącym można wiele zarzucić, ale kryzys migracyjny naprawdę nie jest dobrym pretekstem do zaostrzania konfliktów politycznych w Polsce.

W naszym kraju potrzeba zjednoczenia i porozumienia, by móc skutecznie pomagać innym. Liczymy na to, że setki uchodźców prowadzonych przez wojska białoruskie uda się ulokować w lepszych miejscach niż las. Nie sądzimy również, by zielone światełka w urzędach i transparenty na milczących protestach niosły jakąś konkretną pomoc dla ludzi przy granicy. A Wy co sądzicie na ten temat?