Wieliczka, słynąca z kopalni soli, już niedługo otworzy swoje drzwi dla najmłodszych, oferując im możliwość spotkania się z prawdziwym górnikiem. W ramach bezpłatnego programu edukacyjnego „Dzień Górnika”, Kopalnia Soli „Wieliczka” serdecznie zaprasza na to wydarzenie przedszkola z Wieliczki i Krakowa. Proces zgłaszania na ten projekt rozpocznie się 6 listopada i będzie można to uczynić poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny.

Do przedszkoli górnicy ze Wieliczki zawitają w okresie bliskim Barbórce, czyli na przełomie listopada i grudnia. Odwiedzą dzieci w swych eleganckich mundurach i zaprezentują program pełen ciekawych zadań, konkursów i zagadek. Interaktywne sesje mają na celu zapoznanie dzieci z tradycyjnym dziedzictwem górniczym regionu. Najmłodsi będą mieli okazję dowiedzieć się o różnicach między galowym a roboczym strojem górnika, posłuchają opowieści o św. Kindze czy też Skarbniku – dobrym duchu kopalni. Dzięki grą, zabawom i quizom dzieci będą mogły przenieść się do magicznego świata górników solnych.

Pomysł na „Dzień Górnika” zrodził się w 2016 roku. Od tego czasu projekt cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Przedszkolaki z nieukrywaną ekscytacją oczekują na spotkanie z górnikiem, który jak nikt inny potrafi opowiedzieć o skrzatach soli, pracy w dawnych czasach w kopalni oraz o obecnych obowiązkach ekipy kopalnianej. Projekt idealnie wpisuje się w ramy edukacji regionalnej, pomagając młodym ludziom lepiej zrozumieć i docenić tradycje i zwyczaje górnicze Wieliczki.