Podczas gdy samorządy starają się jak najmocniej zachęcić mieszkańców do podróżowania transportem publicznym, ZTP w Krakowie zrobił niechcący coś zupełnie odwrotnego. Linia autobusowa 244 kursująca z Wieliczki do Krakowa (do niedawna Wieliczka-Borek Fałęcki) zmienia trasę i nie będzie już obecna na końcowych przystankach. To znaczne utrudnienie dla podróżujących.

Dobry dojazd do szkoły czy pracy? Już nie

Chyba każdy to przyzna, że jeśli do szkoły lub pracy można dojechać jednym środkiem komunikacji, to dojazd jest dobry i wygodny. Tak też uważali mieszkańcy Wieliczki, którzy tłumnie dojeżdżają do Krakowa, by uczyć się lub pracować. Linia autobusowa 244 była jedyną, bezpośrednio łączącą oba miasta. Największą zaletą tego wariantu podróży był brak przesiadek i przystanki na dużym osiedlu Krzyszkowice. Tymczasem od października konieczne będzie korzystanie z tras alternatywnych. Spowoduje to jeszcze większy tłok w autobusach pozostałych linii. Co więcej, odbierze możliwość szybkiego dojazdu do miejsc docelowych. Konieczność przesiadki może znacznie wydłużyć czas podróży.

ZTP nie planuje zmieniać swojej decyzji

Mieszkańcy Wieliczki zgodnie oprotestowali zmianę trasy linii 244. To jednak nie pomogło. Podkreślono, że tam, gdzie nie dojeżdża już autobus linii 244, kursują tramwaje i autobus linii 204 (kursujący bardzo rzadko). A jaka jest przyczyna tej zmiany? Braki w taborze. ZTP musiało więc wprowadzić korekty, ale złożono obietnicę, iż jest to rozwiązanie tymczasowe. Co ciekawe, ZTP zmieniło trasę autobusu 244 bez konsultacji z Urzędem Miasta w Wieliczce. Nowy rozkład jazdy był więc zaskoczeniem dla wszystkich. Miejmy nadzieję, że szybko uda się przywrócić stary kurs autobusu!